Nincs jelentősége, hogy milyen fajtáról vagy fajtakeverékről beszélünk, a kiskutyák vitathatatlanul és imádnivalóan aranyosak. Elég keményszívűnek és ridegnek kell ahhoz lenni, hogy ne varázsoljanak el az ártatlan arcukkal, az édes kölyöklégzésükkel, a bohókás fülükkel és a puha rózsaszín mancsukkal. Nem csoda, hogy az emberek imádják a kutyakölyköket. Ám ők nem játékok, felelősségek is. Éppen ezért gyűjtöttünk össze 3 olyan dolgot, amit meg kell tanítanod a kutyakölyöknek.
Mindenképpen tanítanod kell!
Ha kutyakölyköd lesz egyszerűen nem teheted meg, hogy ne tanítsd meg őt néhány alapvető dologra: olyanokra, amiket te és a környezeted is elvár tőletek. (A kutyát szinte épp úgy szocializálni kell, mint egy gyereket például) Összegyűjtöttünk 3 (alapvető) és elvárt szocializációt segítő dolgot, amit meg kell tanulnia.
1: Hozzá kell szoktatni különböző helyzetekhez!
Ha semmi mást nem tanítasz is meg neki, legalább azt tanítsd meg a kiskutyádnak, hogy a világ egy biztonságos és boldog hely. Ennek a folyamatnak a hivatalos neve „szocializáció”, és azt jelenti, hogy sok helyre elviszed a kiskutyát, különböző látványokkal, hangokkal, felületekkel, emberekkel és más állatokkal ismerteted meg, és gondoskodsz róla, hogy közben jól érezze magát. Vidd a kölyökkutyát magaddal az olyan biztonságos helyekre, ahol ésszerű mértékben ellenőrizni tudod a környezetet. A hangos bulik és a zsúfolt utcai vásárok nem ilyenek, de a kis társasági összejövetelek, a séta ilyen. De az is törődő gazdira vall, ha olyan üzleteket keresel, ahol szívesen látják a háziállatokat (sok barkácsáruház és szabadtéri kávézó állatbarát), és elviszed magaddal vásárolni (de ne hagyd a forró autóban!).
2: Előzd meg a szeparációs szorongást!
A kutyák társas állatok. Egy olyan világban, amelyet nem az emberek irányítanak, a kutyád az idejének a nagy részét mások társaságában töltenék. Bár nem igazi falkás állat, a vadon élő kutyák általában laza szociális csoportokban élnek, és a saját fajtársaik társaságát választják. Ezzel szemben a „mi” világunkban a kutyák jelentős része „csak kutya”, és nyolc-tíz órára vagy még hosszabb időre egyedül marad otthon (mindegy, hogy kertes házban, vagy egy garzonban). A szeparációs és izolációs szorongásos viselkedés (SA és IA) kín a kutyádnak és neked is. Hogy elkerüld az SA vagy IA kiváltását kölyökkutyájában, fokozatosan vezesse be őt az „egyedüllétbe”. Ezt legkönnyebben úgy tudod, ha betervezel legalább néhány nap szabadságot a kölyök érkezése után és „elmész” otthonról, először rövid, majd egyre hosszabb időre. Így megszokja, hogy nem kell az egyedülléttől félnie mert mindig hazajössz majd.
3: Tanítsd meg hova pisilhet, kakilhat
És ez nem feltétlen egyenlő a szobatisztasággal. Meg kell tanítanod neki, hogy a „kint = fürdőszoba” (vagy a fürdőszoba = egy hely, ahova pisilhet például a gyepszőnyeg). A kulcs az, hogy gyakrabban vigyük a kutyust a WC-re mint ahányszor mennie kell, és erősítsük meg, amikor odaérve jó helyen „elintézi a dolgát”. Eleinte óránként vidd ki majd fokozatosan növeld a pisik/kakik között eltelt időt: de mindig ugyanoda vidd, hogy megtanulja hol szabad. Az is jó ötlet, ha arra tanítod, hogy különböző felületeken végezze el a dolgát és megdicséred, ha nem a kőre pisil. A kutyák ugyanis „aljzatpreferenciákat” alakítanak ki. Ha csak fűre engeded, akkor előfordulhat, hogy nem fog kavicsra vagy földre pisilni, hanem inkább megvárja a lehetőséget.
Mindemellett törődj a kölyökkutyád egészségével: napi 30 forintért már egészséges, stramm felnőttet nevelhetsz a cseppjeink segítségével.
CBD olaj kutyáknak