Ha most azonnal kellene eldöntened azt, hogy milyen kutyád legyen, akkor szinte biztos, hogy olyat választanál amelyiket – akár nap mint nap – látsz: legtöbben a labrador, a golden retriever és a németjuhászt mellett néhány (éppen divatos) és népszerű fajta közül választanának. Vannak azonban olyanok is akik éppen a különlegességeket keresik. Összegyűjtöttünk öt olyan kutyafajtát, amiről lehet, hogy még soha nem hallottál, pedig másoknak ezek a kutyák a kedvenceik.
A pszichológia hatalma: az öngerjesztő folyamatok
Mielőtt megmutatunk neked 5 nagyon ritka – de figyelemre méltó kutyafajtát – megpróbáljuk a lehetetlent és pár mondatban megfejtjük miért léteznek „kedvelt” kutyafajták.
Az, hogy mit (vagy kit) kedvelünk visszavezethető kettő pszichológiai tényre. Az egyiket a társadalmi bizonyosság elvének nevezzük. Ez az elv – illetve ennek egy kis része – nem más, mint az, hogy szeretünk olyat választani, ami másnál már bizonyított, bejött, szeretünk a társadalom döntéseire is hagyatkozni.
Ha az egyik barátod egy bizonyos mosógépet vesz (és beszél neked az előnyeiről) hajlamos vagy őt szakértőként elfogadni és te is olyan mosógépet választani. Ha – például – olyan labradora van amelyikről „ódákat zeng” akkor a kutyavásárláskor te is hajlasz a labrador felé. A társadalmi bizonyosság elve afelé terel, hogy ha ő elégedett a választással, nyilván te is az leszel.
Innen egyetlen lépés az öngerjesztő elv: azaz, ha egyre többen választják a labradort, akkor egyre többen gondolják azt, hogy ha másnak a labrador tökéletes, akkor nekik is. Így (észrevétlenül) egyre több és több labrador lesz, ami miatt egyre többen választják… érted, igaz? Tulajdonképp magunkat győzzük meg. Mindaddig, míg valaki máshogy nem dönt, és például egy ritka kutyust választ.
Összegyűjtöttük az 5 legritkábbat.
5: A svéd juhászkutya
A svéd juhászkutyák barátságosak, energikusak, éberek, és rettenthetetlenek. Atlétikus kutyák, akik engedelmességben, mozgékonyságban, nyomkövetésben és terelésben is jeleskednek, amellett, hogy hagyományosan kerti kutyának számítanak. A „kicsi, erőteljes, félelem nélküli” fajta többféle színben és különféle farokhosszúsággal rendelkezik. Nekünk kicsit hosszú és tömzsi, de egy szuper kutyus.
4: A Leopárdkutya
Európában ritka pedig egy energikus, intelligens, önálló, emberszerető, gyengéd kutya. Cuki, mert foltos, és érdekesség, hogy a nevét a Louisiana állambeli Catahoula egyházközségről kapta, ahol (és máshol is) hagyományosan vaddisznók vadászatára használták. Olyan gazdinak való, aki keménykezű, mert kicsit önfejű kutya, de imádja a gyerekeket. Nagyon jellemző rá a jégkék szeme.
3: A thai ridgeback
A kutya amelyik (most még) a top 3-ba is befér, de a thai tenyésztők a fejükbe vették, hogy elterjesztik a világon, ezért könnyen előfordulhat, hogy előbb utóbb sok lesz belőlük. Csak tapasztalt, és olyan gazdi mellé ajánljuk, aki sokat mozog, mert a thai ridgeback akkor marad egészséges, ha sokat futhat, gyakorlatozhat, mozoghat. Éber, rendkívül tanulékony de makacs, energikus, intelligens és hűséges kutya. Különlegessége a hátán végigfutó szőrcsík.
2: A portugál vízikutya
Ő a kakukktojás, nem értjük miért nem terjedt el, hiszen egy közepesen hosszú szőrű olyan kutyáról beszélünk, aki allergia kompatibilis mert nem hullajtja a szőrét. Nagyon kedves kutya mindenkit szeret és rendkívül ragaszkodó. Ahogy a nevében is látszik imádja a vizet, cuki, kedves. A második labrador.
1: Kai ken
Szerintünk mindig is a toplista vezető kutya lesz. Japán kutya, ahol több száz éve köztiszteletnek örvend, éppen ezért nem valószínű, hogy gyorsan elterjed Európában. Akkora tisztelet övezi, hogy színenként eltérően nevezik őket: a rőt szőrű Kai Ken-t Aka tora-nak, a feketét Kuro-tora-nak, e két szín közötti árnyalatút pedig Chu-tora-nak hívják és az a különlegességük, hogy 5 éves korukra fejlődik ki a bundájuk. Intelligens, fürge kutya, extrém hűséges és kiváló családi kutya amelyik tud úszni és akár a fára is felmászik. Nem hisszük, hogy valaha népszerű lesz Japánon kívül, ott viszont egy kedvelt fajta.