Amikor a kutyád hozzád került nem adtak hozzá használati utasítást, ezért nem biztos hogy el tudod dönteni azt, hány fokig bírja a hideget, mikor érdemes bevinned a lakásba azért, hogy ne fázzon, vagy ne legyen komolyabb baja. Ebben a cikkben megírjuk, hogyan tudod eldönteni, mire figyelj oda és az is kiderül pontosan, hogy hány Celsius fokig bírja a hideget.
Hogy ne fázzon: a legfontosabb a hőérzet
Biztosan te is észrevetted, hogy más és más időjárási körülményeket bírsz ki ugyanabban a ruhában. Az a ruha amiben nem fázol száraz, napos, szélcsendes időben -15 fokban napsütésben, ugyanabban a ruhában rettenetes a -2 fok és a metsző szél havas esőben. Ez a hőérzet miatt van. A kutyák hőérzetét, a hidegtűrő képességét a bundájuk befolyásolja, ezért minden kutya máskor és máshogy fázik.
De akkor mitől függ hány fokig nem fázik a kutyád?
Elsősorban attól, hogy mekkora a kutya, és milyen a bundája. Egy 70 kilós hosszú szőrű bernáthegyit nem különösebben visel meg egy -5 fokos szeles idő, de a csivavádat +10 fokban is kis kabátkában fogod az utcára vinni sétálni, mert sokkal kevésbé hidegtűrő, ő fázósabb.
De nem csak ezen múlik hogyan bírja a kutyád a hideget, hanem azon is, hogy milyen színű a szőre (minél sötétebb, annál több napfényt tudd magához vonzani és annál jobban felmelegíti magát) és a súlyától is: minél nehezebb annál több rajta a zsír és annál ellenállóbb a hideggel szemben. És persze az sem mindegy hány éves (az idősebb kutyák – akár az idősebb emberek – fázósabbak).
Aztán persze ott vannak a körülmények: egy vizes, ázott szőrű kutyus, aki egy szélkitett helyen van akár pozitív fokban is fázhat, míg egy szélvédett helyen egy házikóban még akkor sem feltétlen, ha odakint -15 fok van.
Oké, mi számít hidegnek?
Ha kicsi, közepes, vagy nagytestű a kutyád (tehát nem az extrém méretű kutyusokkal számolunk) elvileg 0 fokig nem nagyon lehet gondja. Akörül kell figyelned a jelzéseit, de addig egy egészséges kutya nem fog fázni nem okoz neki gondot a hideg (egyébként érdekesség, hogy a kutyád 12-15 fokban érzi legjobban magát).
Minél kisebb a kutyád annál jobban kell rá figyelned. A mínusz 5-10 fok már szinte minden kutyusnak okozhat gondot, bár mi a labradorunkat (aki soha nem akar bejönni a házba) találtuk már meg -12 fokban a hó alatt, mert éjjel ráesett ő meg meg sem mozdult, olyan volt mint egy hóbucka, na meg a hó védte őt. Szóval -10 környékén már fokozottan figyelj rá, -10 fok alatt pedig mindenképp hozd be a házba.
Erre figyelj: jelek, hogy nincs jól.
Ha a kutyád „nem akar” tovább menni, odafutni hozzád, sétálni menni akkor előfordulhat, hogy fázik. Akkor inkább ne erőltesd, hanem menjetek melegebb helyre, akár haza.
Ha a kutyád reszket, picit meg-megráng, ha vacog (tényleg éppen úgy tud vacogni, mint akár mi emberek) akkor is érdemes azonnal melegebb helyre vinni, mert biztos, hogy fázik.
Van még egy szuper megoldás: adj rá hidegben ruhát. Nem ciki, különben is képzeld el, hogy egyfolytában ugyanabban a ruhában kellene lenned. Télen, nyáron melegben esőben, hóban. Merthogy a kutyusodnak mindössze egy ruhája van, a szőre.
És még egy, amit megtehetsz a kutyádért: tedd le a kezed a földre. Ha neked hideg, akkor a kutyádnak is az lesz, és mivel a mancsán izzad, ott érzi legjobban a hőt: majdnem biztos, hogy fázni fog.
Azt tehát már tudod, hogy mit tégy, ha fázik a kutyád, de ha az egészségéért is tenni szeretnél akkor mutatjuk, a pasztillákat olajokat: napi 30 forintért már sokat tehetsz az egészségéért. CBD kutyáknak segít